Jamhuri ya Muungano ya Tanzania

Shughuli Za Kijamii

Constituents

# Constituent Name Districts Region Recent Member of ppHN95!VAcx
1 Arumeru-Mashariki Arumeru Arusha Joshua Samwel Nassari
2 Karatu Karatu Arusha Willy Qulwi Qambalo
3 Arumeru-Magharibi Arusha Arusha Gibson Blasius Meiseyeki
4 Ngorongoro Ngorongoro Arusha William Tate Olenasha
5 Temeke Temeke Dar-es-salaam Abdallah Ally Mtolea
6 Ilala Ilala Dar-es-salaam Azzan Mussa Zungu
7 Kibamba Kinondoni Dar-es-salaam John John Mnyika
8 Kigamboni Temeke Dar-es-salaam Dr. Faustine Engelbert Ndugulile
9 Kinondoni Kinondoni Dar-es-salaam Maulid Said Abdallah Mtulia
10 Mbagala Temeke Dar-es-salaam Issa Ali Abbas Mangungu
11 Ubungo Kinondoni Dar-es-salaam Saed Ahmed Kubenea
12 Kawe Kinondoni Dar-es-salaam Halima James Mdee
13 Kondoa Kondoa Dodoma Dr. Ashatu Kachwamba Kijaji
14 Bahi Bahi Dodoma Omary Ahmad Badwel
15 Chemba Chemba Dodoma Juma Selemani Nkamia
16 Chilonwa Chamwino Dodoma Eng. Joel Makanyaga Mwaka
17 Dodoma mjini Dodoma Mjini Dodoma Antony Peter Mavunde
18 Kibakwe Mpwapwa Dodoma George Boniface Simbachawene
19 Kondoa Mjini Mji Kondoa Dodoma Edwin Mgante Sannda
20 Kongwa Kongwa Dodoma Job Yustino Ndugai
21 Mpwapwa Mpwapwa Dodoma George Malima Lubeleje
22 Mtera Chamwino Dodoma Livingstone Joseph Lusinde
23 Bukombe Bukombe Geita Doto Mashaka Biteko
24 Busanda Geita Geita Lolesia Jeremia Maselle Bukwimba
25 Chato Chato Geita Dr. Medard Matogolo Kalemani
26 Geita Geita Geita Joseph Kasheku Musukuma
27 Geita Mjini Mji wa Geita Arusha Constantine John Kanyasu
28 Mbogwe Mbongwe Geita Augustino Manyanda Masele
29 Nyang'hwale Nyang'hwale Geita Hussein Nassor Amar
30 Iringa Mjini Manispaa ya Iringa Iringa Rev. Peter Simon Msigwa
31 Ismani Iringa Iringa William Vangimembe Lukuvi
32 Kalenga Iringa Iringa Godfrey William Mgimwa
33 Kilolo Kilolo Iringa Venance Methusalah Mwamoto
34 Mufindi Kaskazini Mufindi Iringa Mahmoud Hassan Mgimwa
35 Mufindi Kusini Mufindi Iringa Mendard Lutengano Kigola
36 Mafinga Mjini Mji wa Mafinga Iringa Cosato David Chumi
37 Biharamulo Magharibi Biharamulo Kagera Rwegasira Mukasa Oscar
38 Bukoba Mjini Manispaa ya Bukoba Kagera Wilfred Muganyizi Lwakatare
39 Bukoba Vijijini Bukoba Vijijini Kagera Jasson Samson Rweikiza
40 Karagwe Karagwe Kagera Innocent Lugha Bashungwa
41 Kyerwa Kyerwa Kagera Innocent Sebba Bilakwate
42 Muleba Kaskazini Muleba Kagera Charles John Mwijage
43 Muleba kusini Muleba Kagera Prof. Anna Kajumulo Tibaijuka
44 Ngara Ngara Kagera Alex Raphael Gashaza
45 Nkenge Misenyi Kagera Amb Dr. Diodorus Buberwa Kamala
46 Katavi Mlele Katavi Eng. Isack Aloyce Kamwelwe
47 Kavuu Mpimbwe Katavi Dr. Pudenciana Wilfred Kikwembe
48 Mpanda Mjini Mpanda Mjini Katavi Sebastian Simon Kapufi
49 Mpanda Vijijini Mpanda Katavi Selemani Moshi Kakoso
50 Nsimbo Nsimbo Katavi Richard Phillip Mbogo
51 Muhambwe Kibondo Kigoma Eng. Atashasta Justus Nditiye
52 Buhigwe Buhigwe Kigoma Albert Ntabaliba Obama
53 Kasulu Mjini Kasulu Kigoma Daniel Nicodemus Nsanzugwako
54 Kigoma Kaskazini Kigoma Vijijini Kigoma Peter Joseph Serukamba
55 Kigoma Kusini Uvinza Kigoma Hasna Sudi Katunda Mwilima
56 Kigoma Mjini Kigoma Mjini Kigoma Kabwe Zuberi Ruyagwa Zitto
57 Kasulu Vijijini Kasulu Kigoma Augustine Vuma Holle
58 Siha Siha Kilimanjaro Dr. Godwin Oloyce Mollel
59 Hai Hai Kilimanjaro Freeman Aikaeli Mbowe
60 Moshi Mjini Moshi Mjini Kilimanjaro Raphael Michael Japhary
61 Mwanga Mwanga Kilimanjaro Prof. Jumanne Abdallah Maghembe
62 Moshi Vijijini Moshi Vijijini Kilimanjaro Anthony Calist Komu
63 Rombo Rombo Kilimanjaro Joseph Roman Selasini
64 Special Seats None None Lucy Thomas Mayenga
65 Same Magharibi Same Kilimanjaro Dr. David Mathayo David
66 Same Mashariki Same Kilimanjaro Naghenjwa Livingstone Kaboyoka
67 Vunjo Moshi Vijijini Kilimanjaro Eng. James Fransis Mbatia
68 Special Seats None None Jacqueline Kandidus Ngonyani (Msongozi)
69 Lindi Mjini Lindi Mjini Lindi Hassan Selemani Kaunje
70 Special Seats None None Josephine Johnson Genzabuke
71 Kilwa Kusini Kilwa Lindi Selemani Said Bungara
72 Kilwa Kaskazini Kilwa Lindi Vedasto Edgar Ngombale Mwiru
73 Special Seats None None Josephine Tabitha Chagulla
74 Mchinga Lindi Vijijini Lindi Hamidu Hassan Bobali
75 Mtama Lindi Vijijini Lindi Nape Moses Nnauye
76 Ruangwa Ruangwa Lindi Kassim Majaliwa Majaliwa
77 Special Seats None None Juliana Daniel Shonza
78 Nachingwea Nachingwea Lindi Hassan Elias Masala
79 Babati Mjini Babati Mjini Manyara Pauline Philipo Gekul
80 Special Seats None None Kemirembe Rose Julius Lwota
81 Babati Vijijini Babati Vijijini Manyara Jitu Vrajlal Soni
82 Special Seats None None Khadija Hassan Aboud
83 Special Seats None None Khadija Nassir Ali
84 Hanang' Hanang Manyara Dr. Mary Michael Nagu
85 Kiteto Kiteto Manyara Emmanuel Papian John
86 Special Seats None None Kiteto Zawadi Koshuma
87 Special Seats None None Leah Jeremiah Komanya
88 Special Seats None None Maida Hamad Abdallah
89 Special Seats None None Maria Ndilla Kangoye
90 Ilala Ilala Dar-es-salaam Mariamu Ditopile Mzuzuri
91 Special Seats None None Mariamu Nassoro Kisangi
92 Special Seats None None Martha Jachi Umbulla
93 Special Seats None None Martha Moses Mlata
94 Special Seats None None Munde Abdallah Tambwe
95 Special Seats None None Munira Mustafa Khatib
96 Tabora Mjini Tabora Mjini Tabora Mwanne Ismail Mchemba
97 Special Seats None None Mwantum Dau Haji
98 Special Seats None None Najma Murtaza Giga
99 Special Seats None None Neema William Mgaya
100 Special Seats None None Rose Cyprian Tweve
101 Special Seats None None Shally Josepha Raymond
102 Special Seats None None Sikudhani Yasini Chikambo
103 Special Seats None None Silafu Jumbe Maufi
104 Special Seats None None Stella Ikupa Alex
105 Special Seats None None Subira Khamis Mgalu
106 Special Seats None None Taska Restituta Mbogo
107 Special Seats None None Tauhida Cassian Galoss Nyimbo
108 Special Seats None None Ummy Ally Mwalimu
109 Mbulu Mjini Mbulu Manyara Issaay Zacharia Paulo
110 Special Seats None None Zainab Athman Katimba
111 Mbulu Vijijini Mbulu Manyara Flatei Gregory Massay
112 Special Seats None None Zainabu Nuhu Mwamwindi
113 Special Seats None None Zaynab Matitu Vulu
114 Simanjiro Simanjiro Manyara James Kinyasi Millya
115 Special Seats None None Aida Joseph Khenani
116 Musoma Vijijini Musoma Vijijini Mara Prof. Sospeter Mwijarubi Muhongo
117 Special Seats None None Anatropia Lwehikila Theonest
118 Butiama Butiama Mara Nimrod Elirehemah Mkono
119 Special Seats None None Anna Joram Gidarya
120 Musoma Mjini Musoma Mjini Mara Vedastus Mathayo Manyinyi
121 Mwibara Bunda Mara Kangi Alphaxard Lugola
122 Rorya Rorya Mara Lameck Okambo Airo
123 Tarime Mjini Tarime Mara Esther Nicholus Matiko
124 Special Seats None None Cecilia Daniel Paresso
125 Special Seats None None Conchesta Leonce Rwamlaza
126 Special Seats None None Devotha Methew Minja
127 Special Seats None None Agnes Mathew Marwa
128 Special Seats None None Amina Nassoro Makilagi
129 Special Seats None None Amina Saleh Athuman Mollel
130 Special Seats None None Anastazia James Wambura
131 Special Seats None None Angelina Adam Malembeka
132 Special Seats None None Angellah Jasmine Mbelwa Kairuki
133 Special Seats None None Anna Richard Lupembe
134 Special Seats None None Ritta Enespher Kabati
135 Special Seats None None Asha Mshimba Jecha
136 Special Seats None None Aysharose Ndogholi Mattembe
137 Bunda Mjini Bunda Mara Ester Amos Bulaya
138 Tarime Vijijini Tarime Mara John Wegesa Heche
139 Bunda Bunda Mara Boniphace Mwita Getere
140 Kikwajuni Mjini Mjini Magharibi Eng. Hamad Yussuf Masauni
141 Busokelo Busokelo Mbeya Atupele Fredy Mwakibete
142 Ileje Ileje Mbeya Janet Zebedayo Mbene
143 Kyela Kyela Mbeya Dr. Harrison George Mwakyembe
144 Lupa Chunya Mbeya Victor Kilasile Mwambalaswa
145 Mbarali Mbarali Mbeya Haroon Mulla Pirmohamed
146 Mbeya Mjini Jiji la Mbeya Mbeya Joseph Osmund Mbilinyi
147 Mbeya Vijijini Mbeya Mbeya Oran Manase Njeza
148 Momba Momba Mbeya David Ernest Silinde
149 Rungwe Rungwe Mbeya Saul Henry Amon
150 Songwe Chunya Mbeya Philipo Augustino Mulugo
151 Tunduma Mji wa Tunduma Mbeya Frank George Mwakajoka
152 Vwawa Mbozi Mbeya Japhet Ngailonga Hasunga
153 Mbozi Mbozi Mbeya Pascal Yohana Haonga
154 Morogoro Mjini Morogoro Mjini Morogoro Abdulaziz Mohamed Abood
155 Gairo Gairo Morogoro Ahmed Mabukhut Shabiby
156 Kilombero Kilombero Morogoro Peter Ambrose Lijualikali
157 Kilosa Kilosa Mara Mbaraka Salim Bawazir
158 Malinyi Malinyi Morogoro Dr. Haji Hussein Mponda
159 Mikumi Kilosa Mara Joseph Leonard Haule
160 Mlimba Kilombero Morogoro Susan Limbweni Kiwanga
161 Morogoro Kusini Morogoro Vijijini Morogoro Prosper Joseph Mbena
162 Morogoro Kusini Mashariki Morogoro Vijijini Morogoro Omary Tebweta Mgumba
163 Mvomero Mvomero Morogoro Suleiman Ahmed Saddiq
164 Mtwara Mjini Mtwara Mjini Mtwara Maftaha Abdallah Nachuma
165 Mtwara Vijijini Mtwara Vijijini Mtwara Hawa Abdulrahiman Ghasia
166 Nanyumbu Nanyumbu Mtwara Dua William Nkurua
167 Special Seats None None Azza Hilal Hamad
168 Special Seats None None Bernadeta Kasabago Mushashu
169 Special Seats None None Bupe Nelson Mwakang'ata
170 Special Seats None None Catherine Valentine Magige
171 Nanyamba Nanyamba Mtwara Abdallah Dadi Chikota
172 Vyuo Vikuu None None Dr. Jasmine Tiisekwa Bunga
173 Ndanda Masasi Vijijini Mtwara Cecil David Mwambe
174 Special Seats None None Dr. Christine Gabriel Ishengoma
175 Newala Mjini Newala Mtwara Capt. (Mst). George Huruma Mkuchika
176 Newala Vijijini Newala Mtwara Ajali Rashid Akibar
177 Mbeya Mjini Jiji la Mbeya Mbeya Dr. Mary Machuche Mwanjelwa
178 Tandahimba Tandahimba Mtwara Katani Ahmadi Katani
179 Ilemela Ilemela Mwanza Angeline Sylvester Lubala Mabula
180 Special Seats None None Dr. Susan Alphonce Kolimba
181 Buchosa Buchosa Mwanza Dr. Charles John Tizeba
182 Special Seats None None Ester Alexander Mahawe
183 Kwimba Kwimba Mwanza Mansoor Shanif Hirani
184 Special Seats None None Ester Michael Mmasi
185 Special Seats None None Esther Lukago Midimu
186 Magu Magu Mwanza Kiswaga Boniventura Destery
187 Misungwi Misungwi Mwanza Charles Muhangwa Kitwanga
188 Special Seats None None Gimbi Dotto Masaba
189 Nyamagana Jiji la Mwanza Mwanza Stanslaus Shingoma Mabula
190 Special Seats None None Grace Sindato Kiwelu
191 Sengerema Sengerema Mwanza William Mganga Ngeleja
192 Sumve Kwimba Mwanza Richard Mganga Ndassa
193 Special Seats None None Grace Victor Tendega
194 Special Seats None None Dr. Immaculate Sware Semesi
195 Lupembe Njombe Vijijini Njombe Joram Ismael Hongoli
196 Special Seats None None Jesca David Kishoa
197 Makete Makete Njombe Prof. Norman Adamson Sigalla King
198 Special Seats None None Joyce Bitta Sokombi
199 Special Seats None None Joyce John Mukya
200 Special Seats None None Kunti Yusuph Majala
201 Special Seats None None Lathifah Hassan Chande
202 Njombe Mjini Njombe Mjini Njombe Edward Franz Mwalongo
203 Wanging'ombe Wanging'ombe Njombe Eng. Gerson Hosea Lwenge
204 Special Seats None None Mary Deo Muro
205 Makambako Makambako Njombe Deo Kasenyenda Sanga
206 Bagamoyo Bagamoyo Pwani Dr. Shukuru Jumanne Kawambwa
207 Chalinze Chalinze Pwani Ridhiwani Jakaya Kikwete
208 Special Seats None None Maryam Salum Msabaha
209 Katavi Mlele Katavi Rhoda Edward Kunchela
210 Kibaha Mjini Kibaha Mjini Pwani Silvestry Fransis Koka
211 Special Seats None None Risala Said Kabongo
212 Kisarawe Kisarawe Pwani Selemani Said Jafo
213 Mafia Mafia Pwani Mbaraka Kitwana Dau
214 Special Seats None None Rose Kamili Sukum
215 Special Seats None None Sabreena Hamza Sungura
216 Mkuranga Mkuranga Pwani Abdallah Hamis Ulega
217 Rungwe Rungwe Mbeya Sophia Hebron Mwakagenda
218 Kibaha Vijijini Kibaha Vijijini Pwani Hamoud Abuu Jumaa
219 Special Seats None None Susan Anselm Jerome Lyimo
220 Special Seats None None Suzana Chogisasi Mgonukulima
221 Kibiti Rufiji Pwani Ally Seif Ungando
222 Special Seats None None Susanne Peter Maselle
223 Sumbawanga Mjini Sumbawanga Mjini Rukwa Aeshi Khalfan Hilaly
224 Special Seats None None Tunza Issa Malapo
225 Special Seats None None Upendo Furaha Peneza
226 Special Seats None None Yosepher Ferdinand Komba
227 Special Seats None None Lucy Fidelis Owenya
228 Special Seats None None Zainabu Mussa Bakar
229 Kalambo Kalambo Rukwa Josephat Sinkamba Kandege
230 Special Seats None None Zubeda Hassan Sakuru
231 Kwela Sumbawanga Vijijini Rukwa Ignas Aloyce Malocha
232 Special Seats None None Mgeni Jadi Kadika
233 Special Seats None None Riziki Saidi Lulida
234 Nkasi Kusini Nkasi Rukwa Desderius John Mipata
235 Shinyanga Mjini Shinyanga Mjini Shinyanga Salome Wycliffe Makamba
236 Special Seats None None Lucia Ursula Michael Mlowe
237 Special Seats None None Lucy Simon Magereli
238 Special Seats None None Ruth Hiyob Mollel
239 Special Seats None None Hamida Mohamedi Abdallah
240 Special Seats None None Faida Mohammed Bakar
241 Tunduru Kaskazini Tunduru Ruvuma Eng. Ramo Matala Makani
242 Special Seats None None Fakharia Shomar Khamis
243 Special Seats None None Fatma Hassan Toufiq
244 Special Seats None None Felister Aloyce Bura
245 Special Seats None None Halima Abdallah Bulembo
246 Special Seats None None Hawa Mchafu Chakoma
247 Special Seats None None Vicky Paschal Kamata
248 Madaba Madaba Ruvuma Joseph Kizito Mhagama
249 Nominated None None Dr. Tulia Ackson
250 Mbinga Mjini Mji wa Mbinga Ruvuma Sixtus Raphael Mapunda
251 Mbinga Vijijini Mbinga Ruvuma Martin Alexander Mtonda Msuha
252 Nyasa Nyasa Ruvuma Eng. Stella Martin Manyanya
253 Peramiho Songea Vijijini Ruvuma Jenista Joackim Mhagama
254 Tunduru Kusini Tunduru Ruvuma Daimu Iddi Mpakate
255 Namtumbo Namtumbo Ruvuma Eng. Edwin Amandus Ngonyani
256 Ole Chakechake Kusini Pemba Juma Hamad Omar
257 Kahama Mjini Kahama Mjini Shinyanga Jumanne Kibera Kishimba
258 Kishapu Kishapu Shinyanga Suleiman Masoud Nchambi
259 Maswa Mashariki Maswa Simiyu Stanslaus Haroon Nyongo
260 Msalala Msalala Shinyanga Ezekiel Magolyo Maige
261 Shinyanga Mjini Shinyanga Mjini Shinyanga Stephen Julius Masele
262 Ushetu Ushetu Shinyanga Elias John Kwandikwa
263 Solwa Shinyanga Vijijini Shinyanga Ahmed Ally Salum
264 Bariadi Bariadi Simiyu Andrew John Chenge
265 Busega Busega Simiyu Dr. Raphael Masunga Chegeni
266 Itilima Itilima Simiyu Njalu Daudi Silanga
267 Kisesa Meatu Simiyu Luhaga Joelson Mpina
268 Maswa Magharibi Maswa Simiyu Mashimba Mashauri Ndaki
269 Meatu Meatu Simiyu Salum Khamis Salum
270 Iramba Mashariki Mkalama Singida Allan Joseph Kiula
271 Iramba Magharibi Iramba Singida Mwigulu Lameck Nchemba Madelu
272 Manyoni Magharibi Manyoni Singida Yahaya Omary Massare
273 Manyoni Mashariki Manyoni Singida Daniel Edward Mtuka
274 Singida Magharibi Ikungi Singida Elibariki Emmanuel Kingu
275 Singida Mashariki Ikungi Singida Tundu Antiphas Mughwai Lissu
276 Singida Mjini Singida Mjini Singida Mussa Ramadhani Sima
277 Tabora Kaskazini Uyui Tabora Almas Athuman Maige
278 Bukene Nzega Singida Selemani Jumanne Zedi
279 Igalula Uyui Tabora Musa Rashid Ntimizi
280 Igunga Igunga Tabora Dr. Dalaly Peter Kafumu
281 Kaliua Kaliua Tabora Magdalena Hamis Sakaya
282 Nzega Mjini Mji wa Nzega Tabora Hussein Mohamed Bashe
283 Nzega Vijijini Nzega Singida Dr. Hamisi Andrea Kigwangalla
284 Sikonge Sikonge Tabora Joseph George Kakunda
285 Special Seats None None Oliver Daniel Semuguruka
286 Tabora Mjini Tabora Mjini Tabora Emmanuel Adamson Mwakasaka
287 Ulyankulu Kaliua Tabora John Peter Kadutu
288 Amani Mjini Mjini Magharibi Mussa Hassan Mussa
289 Bububu Magharibi A Mjini Magharibi Mwantakaje Haji Juma
290 Chaani Kaskazini Unguja A Kaskazini Unguja Khamis Yahya Machano
291 Chake Chake Chakechake Kusini Pemba Yussuf Kaiza Makame
292 Chambani Mkoani Kusini Pemba Yussuf Salim Hussein
293 Chonga Chakechake Kusini Pemba Mohamed Juma Khatib
294 Chumbuni Mjini Mjini Magharibi Ussi Salum Pondeza
295 Chwaka Kati Unguja Kusini Unguja Bhagwanji Maganlal Meisuria
296 Donge Kaskazini Unguja B Kaskazini Unguja Sadifa Juma Khamis
297 Fuoni Magharibi B Mjini Magharibi Abbas Ali Mwinyi
298 Gando Wete Kaskazini Pemba Othman Omar Haji
299 Jang'ombe Mjini Mjini Magharibi Ali Hassan Omar
300 Kiembesamaki Magharibi B Mjini Magharibi Hassanali Mohamedali Ibrahim
301 Kiwani Mkoani Kusini Pemba Abdallah Haji Ali
302 Kiwengwa Kaskazini Unguja B Kaskazini Unguja Khamis Mtumwa Ali
303 Kojani Wete Kaskazini Pemba Hamadi Salim Maalim
304 Kwahani Mjini Mjini Magharibi Dr. Hussein Ali Mwinyi
305 Magomeni Mjini Mjini Magharibi Jamal Kassim Ali
306 Makunduchi Kusini Unguja Kusini Unguja Haji Ameir Haji
307 Malindi Mjini Mjini Magharibi Ally Abdulla Ally Saleh
308 Mfenesini Magharibi A Mjini Magharibi CAN.RTD Ali Khamis Masoud
309 Micheweni Chakechake Kusini Pemba Haji Khatib Kai
310 Mkoani Mkoani Kusini Pemba Twahir Awesu Mohammed
311 Mkwajuni Kaskazini Unguja A Kaskazini Unguja Khamis Ali Vuai
312 Mpendae Mjini Mjini Magharibi Salim Hassan Turky
313 Mtambile Mkoani Kusini Pemba Masoud Abdalla Salim
314 Mtambwe Wete Kaskazini Pemba Khalifa Mohammed Issa
315 Mwanakwerekwe Magharibi B Mjini Magharibi Ali Salim Khamis
316 Urambo Urambo Tabora Margaret Simwanza Sitta
317 Nungwi Kaskazini Unguja A Kaskazini Unguja Yussuf Haji Khamis
318 Paje Kusini Unguja Kusini Unguja Jaffar Sanya Jussa
319 Bumbuli Bumbuli Tanga January Yusuf Makamba
320 Shaurimoyo Mjini Mjini Magharibi Mattar Ali Salum
321 Handeni Vijijini Handeni Vijijini Tanga Mboni Mohamed Mhita
322 Kilindi Kilindi Tanga Omari Mohamed Kigua
323 Tumbatu Kaskazini Unguja A Kaskazini Unguja Juma Othman Hija
324 Korogwe Mjini Korogwe Mjini Tanga Mary Pius Chatanda
325 Tumbe Micheweni Kaskazini Pemba Rashid Ali Abdallah
326 Tunguu Kati Unguja Kusini Unguja Khalifa Salum Suleiman
327 Mkinga Mkinga Tanga Dunstan Luka Kitandula
328 Mlalo Lushoto Tanga Rashid Abdallah Shangazi
329 Uzini Kati Unguja Kusini Unguja Salum Mwinyi Rehani
330 Pangani Pangani Tanga Jumaa Hamidu Aweso
331 Wawi Chakechake Kusini Pemba Ahmed Juma Ngwali
332 Nominated None None Prof. Makame Mnyaa Mbarawa
333 Tanga Mjini Jiji la Tanga Tanga Mussa Bakari Mbarouk
334 Wete Wete Kaskazini Pemba Mbarouk Salim Ali
335 Bumbwini Kaskazini Unguja B Kaskazini Unguja Muhammed Amour Muhammed
336 Welezo Magharibi A Mjini Magharibi Saada Salum Mkuya
337 Mgogoni Wete Kaskazini Pemba Dr. Ally Yusuf Suleiman
338 Wingwi Chakechake Kusini Pemba Juma Kombo Hamad
339 Kijini Kaskazini Unguja A Kaskazini Unguja Makame Mashaka Foum
340 Ziwani Chakechake Kusini Pemba Nassor Suleiman Omar
341 Mahonda Kaskazini Unguja B Kaskazini Unguja Bahati Ali Abeid
342 Muheza Muheza Tanga Amb. Adadi Mohamed Rajabu
343 Mwera Magharibi A Mjini Magharibi Makame Kassim Makame
344 Rufiji Rufiji Pwani Mohamed Omary Mchengerwa
345 Manonga Igunga Tabora Seif Khamis Said Gulamali
346 Nkasi Kaskazini Nkasi Rukwa Ally Mohamed Keissy
347 Nominated None None Dr. Augustine Philip Mahiga
348 Nominated None None Prof. Joyce Lazaro Ndalichako
349 Nominated None None Dr. Philip Isdor Mpango
350 Special Seats None None Asha Abdullah Juma
351 Segerea Ilala Dar-es-salaam Bonnah Moses Kaluwa
352 Konde Micheweni Kaskazini Pemba Khatib Said Haji
353 Special Seats None None Hawa Subira Mwaifunga
354 Lushoto Lushoto Tanga Shabani Omari Shekilindi
355 Arusha Mjini Manispaa ya Arusha Arusha Godbless Jonathan Lema
356 Handeni Mjini Handeni Mjini Tanga Omar Abdallah Kigoda
357 Ulanga Ulanga Morogoro Goodluck Asaph Mlinga
358 Ludewa Ludewa Njombe Deogratias Francis Ngalawa
359 Masasi Mjini Masasi Mjini Mtwara Rashid Mohamed Chuachua
360 Lulindi Masasi Vijijini Mtwara Jerome Dismas Bwanausi
361 Kijitoupele Magharibi B Mjini Magharibi Shamsi Vuai Nahodha
362 House of Representatives None None Amina Iddi Mabrouk
363 House of Representatives None None Hussein Ibrahim Makungu
364 House of Representatives None None Jaku Hashim Ayoub
365 House of Representatives None None Machano Othman Said
366 House of Representatives None None Wanu Hafidh Ameir
367 Nominated None None Abdallah Majurah Bulembo
368 Nominated None None Anne Kilango Malecela
369 Dimani Magharibi B Mjini Magharibi Juma Ali Juma
370 Nominated None None Prof. Palamagamba John Aidan Mwaluko Kabudi
371 Nominated None None Salma Rashid Kikwete
372 Special Seats None None Rev. Dr. Getrude Pangalile Rwakatare
373 Special Seats None None Catherine Nyakao Ruge
374 Special Seats None None Alfredina Apolinary Kahigi
375 Special Seats None None Kiza Hussein Mayeye
376 Nominated None None Janeth Maurice Massaburi
377 Special Seats None None Rukia Ahmed Kassim
378 Special Seats None None Shamsia Aziz Mtamba
379 Special Seats None None Sonia Jumaa Magogo
380 Special Seats None None Zainab Mndolwa Amir
381 Special Seats None None Rehema Juma Migilla
382 Special Seats None None Nuru Awadh Bafadhili
383 Songea Mjini Songea Mjini Ruvuma Dr. Advocate Damas Daniel Ndumbaro
384 Singida Kaskazini Singida Vijijini Singida Justin Joseph Monko
385 Longido Longido Arusha Dr. Stephen Lemomo Kiruswa Mamasita
386 None None None Dr. Adelardus Lubango Kilangi
387 Buyungu Kakonko Kigoma Christopher Kajoro Chizza